Nie możesz doczekać się swoich 18. urodzin i chcesz jak najszybciej rozpocząć kurs prawa jazdy? A może pełnoletnia jesteś już jakiś czas i wciąż zwlekasz z tym, ale jednocześnie zdajesz sobie sprawę że prawo jazdy bardzo by Ci się przydało? Niezależnie od Twojej sytuacji kluczowy jest wybór szkoły jazdy. W dużej mierze od tego zależy jakie wyrobisz sobie nawyki prowadzenia auta, jakie będzie Twoje podejście do kierowania samochodem, no i jak szybko zdasz egzamin! Poniżej przygotowałam dla Ciebie 9 dobrych rad jak wybrać szkołę jazdy.
1. Zrób wywiad w swoim najbliższym otoczeniu
Punkt dość oczywisty – popytaj znajomych, którzy niedawno ukończyli kurs prawa jazdy. Poszukaj informacji w internecie (przejrzyj fora internetowe, strony www, profile na fb). Zwróć szczególną uwagę, za którym razem udało się zdać teorię i praktykę poszczególnym osobom oraz jakie są ich opinie o poszczególnych instruktorach.
2. Sprawdź rankingi szkół jazdy
Można się z nich dowiedzieć, które szkoły jazdy najlepiej przygotowywały swoich kursantów do egzaminu w poprzednim roku. Nie daje to 100% pewności na prawko zdane za pierwszym podejściem, ale może być pewnym wyznacznikiem jakości.
3. Dowiedz się ile i jakich aut posiada dana szkoła
Oczywiście im więcej tym lepiej (np. Na wypadek awarii któregoś z nich). Nie bez znaczenia jest również ich wiek i stan techniczny. No i w dobrej szkole jazdy powinny być wszystkie modele aut, na które możesz trafić na egzaminie w Twoim WORDzie. Ja (jeszcze za czasów Toyoty Yaris i Opla Corsy) trafiłam na egzaminie na Opla (mimo, że w WORD było ich tylko kilka na kilkadziesiąt Toyot). Prawie wszystkie jazdy miałam w Yarisce i do tego auta była przyzwyczajona. Co do Corsy to nawet nie do końca wiedziałam jak podnieść w niej maskę (no, ale jakoś się udało 😉). Jednak był to dla mnie dodatkowy i zupełnie niepotrzebny stres.
4. Sprawdź ilu instruktorów uczy w danej szkole
To na wypadek, gdyby Twój pierwszy wybór okazał się nietrafiony. Charakter czy sposob nauczania niektórych instruktorów moze Ci zwyczajnie nie odpowiadać. Wtedy zawsze będziesz miała możliwość zmiany. Poza tym dobrze spróbować nawet kilku godzin z innym instruktorem. Każdy ma swoje ulubione trasy i na inne rzeczy zwraca uwagę. Nie wiadomo na jakiego egzaminatora trafisz, więc wszechstronne przygotowanie na pewno nie zaszkodzi.
5. Przeanalizuj dostępność terminów
Sprawdź jak często rozpoczynają się kursy teoretyczne. Dowiedz się również jakie są godziny i terminy odbywania jazd. Nie ma sensu zapisywać się do szkoły gdzie np. będziesz mogła mieć jazdy raz w tygodniu. Rozwlekanie kursu w czasie nie ma sensu. Wielu rzeczy się wtedy zapomina, szczególnie jesli są dla Ciebie nowością.
6. Wybierz odpowiednią lokalizację szkoły jazdy
Wybrać szkołę jazdy z siedzibą w miejscu Twojego zamieszkania czy może jak najbliżej tras egzaminacyjnych? Pierwsza opcja jest wygodniejsza, bo zaczynasz jazdy niemal spod swojego domu. Jednak moim zdaniem drugie rozwiązanie jest korzystniejsze! Wtedy maksymalnie wykorzystujesz czas wykupionych lekcji, poruszając się po trasach na ktore mozesz trafić na egzaminie. Nie tracisz cennego czasu z instruktorem na naukę jazdy po Twoim osiedlu. Na to będziesz miała jeszcze czas, kiedy już zdobędziesz prawko. A na jazdy możesz dojechać komunikacją miejską.
7. Cena
Ceny kursów na prawo jazdy są raczej zbliżone. Jeśli jakaś szkoła oferuje zdecydowanie niższe kwoty – raczej powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Nie ma nic za darmo, pewnie w którymś miejscu musiała ucierpieć jakość kursu (gorsi instruktorzy, kiepski stan techniczny samochodów). Pozorna oszczędność może Ci się nie opłacić, kiedy po nauce w nieprofesjonalnej szkole, będziesz musiała wykupić dodatkowe jazdy lub kilkukrotnie podchodzić do egzaminu. Polecam wybór szkół, które oferują ceny co najmniej zbliżone do średnich.
8. Specyficzne preferencje
Chcesz żeby jeździć uczyła Cię kobieta? W wielu miastach są szkoły jazdy, w których instruktorkami są tylko panie. Jeśli boisz się, że instruktor mężczyzna będzie traktował Cię jak stereotypową „babę za kierownicą” (chociaż nie powinien!) to może być rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.
9. Sprawdź jakie wymagania powinna spełniać szkoła jazdy i wymagaj
Najważniejsze żeby znać swoje prawa. Musisz wiedzieć, np. że część jazd powinna odbywać się poza miastem, a godzina jazdy to godzina zegarowa, a nie lekcyjna. Jeśli będziesz wiedziała czego powinnaś wymagać, zwyczajnie nie dasz się oszukać.
Jeśli dotarłaś do końca, prawdopodobnie poważnie rozważasz zapisanie się na kurs prawa jazdy. Dlatego zapraszam Cię do grupy na Facebooku, która powstała specjalnie dla Ciebie – „Kobiece prawo jazdy”. Jest to miejsce dla dziewczyn, które planują bądź są w trakcie robienia prawa jazdy. W grupie otrzymasz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, wsparcie oraz poznasz kobiety podobne do Ciebie.